Nie kupuj kota w worku

Współcześnie coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zakup własnego mieszkania, ciągle rosnące opłaty za wynajem, w ogólnym rachunku znacznie przerastają chociażby kwestie raty kredytu na dom. Oczywiście motorem do podjęcia takich decyzji jest również wiele innych czynników, niemniej jednak niezależnie z jakiego powodu kupuje się mieszkanie zawsze należy tą decyzję dokładnie przemyśleć.

Bowiem można wybrać naprawdę wspaniały dom, czy mieszkanie, które wręcz idealnie odwzorowuje nasze marzenia, piękne i przestronne wnętrza, ładny widok z okien na ogród i zieloną okolicę. Wszystko wydaje się być prostym krokiem, jednak bardzo często okazuje się, że ten bajkowy scenariusz nie może dojść do skutku lub co gorsza krótko po zakupie zaczynają spływać do nowego właściciela nie sympatyczne informacje.

Nie chodzi tutaj o ukryte pod murami stare instalacje, wady techniczne, czy awarię, ale o bardziej poważniejszą w skutkach prawną kwestię, o której musi pamiętać, każdy decydujący się na zakup mieszkania. Podczas pierwszego kontaktu z notariuszem można uzyskać niezbędne informacje w tym zakresie, jednak to w gestii kupującego leży ich weryfikacja.

Szczególnie ważnym aspektem jest sprawdzenie, tak zwanej ordynacji podatkowej, mówiąc w skrócie, podpisanie aktu notarialnego jest jednoznaczne z przejęciem zobowiązań sprzedającego. Dlatego też wszelkie istotne kluczki prawne warto dokładnie przeanalizować w kancelarii, nawet jeśli przyjdzie za to zapłacić dodatkową kwotę, to i tak w konsekwencji będzie to opłacalne.