Europejska Unia Nadawców

Europejska Unia Nadawców to jedna z instytucji łącząca kraje Europy. Została utworzona 12 lutego 1950 roku w Genewie gdzie ma swoją siedzibę a jej przewodniczącym jest Jean-Paul Philippot.

Została ona utworzona po to żeby skupić niekomercyjne stacje telewizyjne oraz radiowe. Europejska Unia Nadawców często nazywana jest również Eurovision, co może się oczywiście kojarzyć z Eurowizją, czyli z konkursem piosenki, który jest organizowany, co roku od 1956 roku.

Dzięki takiej instytucji zaczerpniętych jest wiele programów w telewizji polskiej z innych krajów. Ta jak i inne instytucje są bardzo ważne dla wszystkich nimi połączonych tworzy to niejako wspólnotę bez względu czy to dotyczy to kultury czy rozrywki czy stricte prawa i jego przepisów.

Niewiele się mówi o Europejskiej Unii Nadawców i w zasadzie mało, kto wie, że takowa jest i dzięki której możemy cieszyć się wieloma stacjami radiowymi czy telewizyjnymi w tej kwestii najczęściej kojarzona jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale to już dotyczy bezpośrednio tylko Polaków.