Wszechstronność zastosowań GPS-a
Najważniejsze funkcje, jakie w praktyce spełnia dziś GPS, są związane z lokalizacją rozumianą jako odnajdywanie drogi w dowolnym terenie – zwłaszcza tym całkowicie nieznanym. Przede wszystkim postrzegamy GPS przez pryzmat nawigacji samochodowych i jest to całkowicie naturalne, ponieważ to kategoria urządzeń, która jest w tej chwili najbardziej powszechna.
Oprócz typowych nawigacji dedykowanych do użycia w autach wiele smartfonów również umożliwia korzystanie z tej technologii, mogąc całkowicie zastąpić samodzielne nawigacje. Skoro poruszyliśmy już temat nowoczesnych telefonów, to warto dodać, że praktycznie każdy model, jaki znajduje się obecnie w sprzedaży, posiada wbudowany moduł GPS.
Rzecz jasna poszczególne procesory różnią się między sobą efektywnością, siłą sygnału i stabilnością połączeń. W droższych smartfonach instaluje się układy z wysokiej półki, które zapewniają stabilność połączenia z satelitami i powodują, że wszystko działa bez żadnego problemu.
Nawigację w telefonie można też wykorzystywać podczas pieszych wędrówek. Dla poprawnego działania każda nawigacja potrzebuje odpowiednich map.
Mogą być one pobierane na bieżąco z sieci, co ma miejsce w przypadku smartfonów, można również zainstalować je w pamięci jako samodzielną aplikację. Z takiego rozwiązania korzysta się zazwyczaj w przypadku nawigacji samochodowych, które potrzebują aktualnych map, uwzględniających sieć drogową.
Niektóre nawigacje idą o krok dalej i są w stanie pobierać pewne informacje o sytuacji na drogach w czasie rzeczywistym – na przykład dotyczące natężenia korków.