Umowa przedwstępna podpisana u notariusza

Niestety w obliczu wielu sytuacji mających na celu oszukanie nabywcy danego przedmiotu, które nawet nie mają jakiś istotnych wpływów, ale jednak generują pewne problemy, warto zawsze dokładnie sprawdzić wszystkie wskazane przez notariusza kwestie. Szczególnie należy przestrzegać zasady nie ufania całkowicie notariuszom, którzy współpracują przykładowo z developerami nieruchomości.

Bowiem bardzo często zdarza się, że nowe nieukończone inwestycje nie dochodzą do skutku, właściciel ogłasza upadłość, czy odsprzedaje firmę konkurencji. Z tego względu każdy nabywca mieszkania musi zadbać o swoje zabezpieczenie.

Dlatego też niezbędne jest wykorzystanie wszelkich kroków dla zapewnienia sobie spokoju, finalizacji umowy, ale przede wszystkim gwarancji ceny i warunków umowy. Jednak, aby tak się stało spisywana z developerem umowa powinna zostać podpisana notarialnie.

Koszt takiej czynność to sto pięćdziesiąt złotych, a zatem nie duża kwota w skali całej inwestycji. Niemniej jednak samo podpisanie nie do końca jest załatwieniem sprawy, pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu aktu notarialnego, porównaniu go z warunkami umowy przedwstępnej.

Warto podkreślić, że mamy całkowite prawo do wglądu w obydwa dokumenty, jak i załączniki i nikt nie może nam odmówić ich przekazania. Ważne jest również zwrócenie uwagi, że wzór umowy notarialnej jest tym właściwym dokumentem, dlatego jeśli cokolwiek budzi nasze podejrzenia, nie mamy obowiązku jej podpisania.