Sport uprawiany zawodowo a zdrowie

„Sport to zdrowie” – mówi bardzo stare i popularne powiedzenie. Jednak, czy zawsze i czy w każdym przypadku? Otóż nie. Istnieją takie przypadki, w których sport zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Mowa tu w szczególności o sporcie uprawianym zawodowo, który nierzadko wiąże się z morderczymi treningami, trwającymi nawet po kilkanaście godzin na dobę. Sport uprawiany zawodowo to wycieńczanie organizmu nieustannym wysiłkiem fizycznym.

To konkurencja i chęć bycia najlepszym. W takich warunkach nie może być mowy o tym, aby aktywność wpływała pozytywnie na zdrowie człowieka ją uprawiającego. Sport uprawiany zawodowo to bardzo często kontuzje, które prowadzą nierzadko do trwałych zmian w organizmie. Do takich zmian może doprowadzić zbyt intensywny i zbyt częsty wysiłek fizyczny, niezależnie od jego rodzaju. Przykre konsekwencje dla zdrowia może nieść za sobą zarówno fitness, jogging, jak i podnoszenie ciężarów, czy boks.

Każda dyscyplina sportowa, która przestaje być pasją a staje się morderczą pracą, jest zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka.