Cennik dokonywanych czynności prawnych – wysokość taksy notarialnej

Niewątpliwie kolejną bardzo ważną kwestią jest wspomina taksa notarialna, która należy nie tylko do pierwszych czynności podczas poszukiwania odpowiedniego notariusza, ale wprowadza małe zamieszanie. Okazuje się, że ta maksymalna kwota, jaką należy uregulować u notariusza, podlega pewnym regulacjom w zależności od dokonywanej czynności.

Niestety sprawdzając stronę internetową wybranej kancelarii nie spotkamy się z jasnym cennikiem tylko skomplikowaną tabelą, która jest zestawieniem stawek ustanowionych przez Ministra Sprawiedliwości w odpowiednim rozporządzeniu. Dlatego też, mylne jest czasem ustalenie kwoty przez osobę nieuprawnioną do tego, bowiem rozbieżności mogą być dość znaczne.

Sytuacja ta wynika z faktu, że każda czynność notarialna podlega innym wartością umownym, ale sama wartość przedmiotu czynności notarialnej generuje ostateczną kwotę. Niemniej jednak wśród podstawowych czynności kwoty te raczej są zbliżone lub mogą nieznacznie się różnić.

Natomiast w przypadku sporządzania aktu, który dotyczy wartościowych ich przedmiotów stawka zdecydowanie się wacha. Wpływa na nią przede wszystkim sama gestia notariusza, który ją ustala, ale także zakres czynności oraz ilość dokumentów niezbędnych do przygotowania.

Dlatego też zawsze należy brać pod uwagę wskazana stawki, jako orientacyjną kwotę, jeżeli zależy nam na poznaniu dokładnej jej wartości konieczne jest spotkanie z notariuszem, który udzieli niezbędnych informacji.