Hathajoga, czyli jedna z najpopularniejszych odmian znanego sportu

Trenowanie jogi wiąże się przede wszystkim z wyborem odpowiedniego zestawu ćwiczeń, najbardziej optymalnych dla naszego organizmu. Można więc wybrać jogę śmiechu, tradycyjne ćwiczenia relaksacyjne, czy jogę rodzinną.

Jedną z najpopularniejszych odmian jogi, która jest bardzo popularna na Wschodzie i szturmem zdobywa sale ćwiczeń Zachody jest Hathajoga. Hathajoga przyszła na Zachód prosto z Indii i staje się coraz bardziej powszechna, zdobywając miano chyba najbardziej popularnej odmiany w naszych kręgach kulturowych.

Opiera się głównie na pozycji, którą nazywamy asan oraz sześciu pozycjach oczyszczających krija. Oczywiście dochodzą do tego techniki relaksacji i kontrola oddechu, która wspomaga cały proces.

W przypadku Hathajogi dużo mniejszy nacisk kładziony jest na przeżycia duchowe i sferę religijną, którą powinny według hinduskiej tradycji takie aktywności rozwijać, jednak bardzo silny nacisk kładziony jest na ezoterykę i magiczne aspekty ćwiczeń – chodzi tu o uzyskanie ponadnaturalnych mocy, w tym zwycięstwa nad śmiercią, pokonania choroby, czy starości. Dlatego stała się jednym z głównych źródeł tantryzmu.